Od ruské invaze na Ukrajinu se seznam problémů, kterým Evropa čelí, neustále rozrůstá. Kontinent bojuje s rostoucími cenami potravin a energií i pokračujícími problémy v dodavatelských řetězcích, které spustila pandemie onemocnění COVID-19 a které brzdí jeho průmysl. TASR zprávu převzala z AFP.
K tomu se přidávají politické otřesy a hrozba migrační krize. Evropští lídři tak čelí nesčetným problémům, které ohrožují stabilitu a prosperitu starého kontinentu.
Západní sankce uvalené na ruskou ekonomiku mají za cíl odříznout zemi od příjmů na financování války na Ukrajině, ale poškozují také evropskou ekonomiku. „Sankce proti Rusku zatěžují zejména Evropskou unii (EU), jsou prospěšné pro Čínu a nic nestojí USA,“ uvedl bývalý francouzský velvyslanec v Rusku Jean de Gliniasty v měsíčníku French Journal of National Defense.
Německý automobilový průmysl se potýká s obzvláště velkými problémy, protože ho už před válkou zasáhl nedostatek polovodičů v důsledku blokád na zastavení pandemie. Nyní se k tomu přidává růst cen, zejména kovů, pro válku na Ukrajině, řekla Agathe Demaraisová, ředitelka globálních prognóz v The Economist Intelligence Unit (EIU). Kromě toho přišly německé automobilky o ruský trh.
Evropský průmysl, který čelí tvrdé konkurenci Číny na jedné straně a USA na straně druhé, bude muset masivně investovat, aby si zachoval určitou formu finanční autonomie. Situaci mu ztěžuje také tlak na zvýšení mezd v důsledku stoupající inflace. Obyvatelstvo Evropy je totiž pod stále větším tlakem, neboť válka na Ukrajině podněcuje růst cen energií a potravin a inflace se zrychluje.
Podle studie pojišťovací společnosti Allianz Trade „to nejhorší teprve přijde“ pokud jde o ceny potravin, přičemž odhaduje průměrný nárůst rozpočtu jednotlivce na potraviny o 243 eur ročně v EU. To může Evropany přivést k radikální politice, zejména pokud vlády zavedou úsporná opatření.
Již finanční krize v roce 2008 byla „katalyzátorem expanze tzv. antisystémové politiky“, upozornil Laurence Allan, ředitel Country Risk Europe v S&P Global Market Intelligence. Tradiční strany najednou čelily soupeřům, jako Syriza v Řecku, Hnutí 5 hvězd a Liga Severu v Itálii, či Podemos ve Španělsku, dodal Allan.
Krajní levice i krajní pravice ve Francii si během nedávných dubnových prezidentských voleb a nadcházejících červnových parlamentních voleb stanovily kupní sílu jako své hlavní téma. Zároveň válka na Ukrajině a západní sankce vůči Moskvě narušují dodávky pšenice, hnojiv a jiného zboží, čímž se znásobují obtíže, kterým čelí Afrika. To může vést ke zvýšené migraci a vyvolat podobné „neshody“ mezi evropskými zeměmi, jak vyvolal v roce 2015 příchod syrských uprchlíků, uvedla Demaraisová.
Toto téma budou politicky využívat některá hnutí s nejistými důsledky. V kontextu vysoké inflace může napětí restrukturalizovat evropskou politickou scénu, řekla Elvire Fabryová, výzkumnice z pařížského Jacques Delors Institute.

Mezi evropskými lídry už panují neshody v tom, jak zvládnout válku na Ukrajině. „Navzdory řečem o evropské jednotě existují trhliny, můžeme to vidět na faktech,“ konstatoval Jean-Marc Balencie, francouzský analytik.
EU se začátkem týdne dohodla na embargu na dovoz ruské ropy. Maďarsko, Slovensko a Česká republika si však zajistily výjimky. Východoevropské země „virulentně zpochybňují francouzsko-německou dominanci“, dodal Balencie.