Přestože náklady na energie jsou již na historických maximech, většina podniků na Slovensku to pocítí až následující rok. Odborník pro energie a energetické audity firem Michal Kolimár z PPA Power DS se obává, že pro mnohé z nich to může být likvidační.
„Průmysl se musí pustit do úsporných opatření už dnes,“ upozornil Kolimár. Podniky podle něj ještě nepociťují dosah zvýšených cen energií v plné síle, protože ty se nakupují na rok dopředu. „Energie, které dnes průmysl odebírá, nakoupil ještě v první polovině roku 2021, kdy byly ceny z dnešního pohledu nízké. Kondici slovenského průmyslu proto skutečně prověří až rok 2023. Nynější problémy jsou teprve začátek,“ očekává Kolimár.
Potíže budou mít zejména podniky, kde energie tvoří většinu provozních nákladů. Zatímco v případě automobilového průmyslu je to 10 až 20 %, ocelárny, chemické závody, sklárny či hlinikárny spotřebují při výrobě několikanásobně více elektřiny a současné ceny pro ně mohou být likvidační.
Existují však možnosti, jak vliv skokového nárůstu cen elektřiny až o 400 % alespoň částečně zmírnit. Větší odběratelé by si podle energetického auditora měli nákup energií rozložit na několik tranší, čímž dosáhnou průměrné, tržní ceny. Čekání odběratelů na okamžik, kdy bude cena energie nízká, není podle odborníka dobrá strategie. „I loni mnozí spekulovali a nakonec dnes mají energie za nejvyšší ceny. Nákup energií není loterie, ale zajištění komodity nezbytné pro výrobní proces,“ dodal.
Slovenský průmysl příští rok podle Kolimára výrazně pocítí i důsledky toho, že polostátní distribuční společnosti dlouhodobě blokovaly připojování nových zelených zdrojů do distribuční sítě. Slovenský průmysl proto nemá výhodu, kterou využívají mnohé podniky v zahraničí. Ty si umí část elektřiny vyrobit samy – zejména fotovoltikou nebo kogenerací, tedy výrobou elektřiny vedle výroby tepla. Díky tomu jsou o něco méně závislé na tržních cenách.

Náš průmysl potřebuje dohnat zameškaný rozvoj ve dvou oblastech, a to ve snižování spotřeby a ve vlastní výrobě elektřiny. O úsporná opatření mají nyní podniky velký zájem. Prověřují si například možnosti výstavby, připojení do soustavy a následného provozu fotovoltaiky. „Pokud namísto zelené energie plánovali investovat do plynových technologií, radíme jim momentálně tuto investici odložit,“ říká Kolimár.
Zelené zdroje jsou podle energetického auditora v průmyslových podnicích žádoucí a potřebné, ale jsou a budou jen doplňkem, protože nedokážou pokrýt nároky spotřeby průmyslu. „Ten se nutně bude muset vybrat cestou diverzifikace zdrojů energie – v ideálním případě nějakou nakupovat a nějakou mít z vlastních kapacit,“ dodal Kolimár.