- Komerční sdělení -finance
DomůFinanceInflace v Norsku dosáhla v červnu nejvyšší úrovně za téměř 34 let

Inflace v Norsku dosáhla v červnu nejvyšší úrovně za téměř 34 let

Spotřebitelské ceny v Norsku pokračují podobně jako v mnoha jiných evropských zemích ve zrychlování růstu, přičemž za červen dosáhla inflace nejvyšší úrovně za téměř 34 let. Ve vysokém růstu pokračovaly i ceny průmyslových výrobců. Informoval o tom server RTTNews, který zveřejnil pondělní údaje norského statistického úřadu.

Meziroční míra inflace dosáhla v Norsku v červnu 6,3 % oproti 5,7% úrovni v předchozím měsíci. Červnová inflace, která byla nejvyšší od října 1988, překonala i očekávání trhů. Ekonomové sice počítali se zrychlením růstu, předpokládali však, že růst spotřebitelských cen dosáhne za minulý měsíc 5,9%.

Inflaci nejvíce ovlivnily náklady na dopravu, které se zvýšily o 11,7 %. Výrazněji rostly i náklady spojené s bydlením a vytápěním, v jejich případě růst dosáhl 8,3%. Ceny potravin a nealkoholických nápojů vzrostly o 5%.

V separátní zprávě norský statistický úřad zveřejnil údaje o vývoji cen průmyslových výrobců. Ty se podle úřadu zvýšily v červnu meziročně 68,8 %, zatímco v květnu jejich růst činil 64,6 %. Nejpruději vzrostly ceny energetických produktů, jejich růst přesáhl 127 %.

Výrazné zrychlení růstu cen producentů zaznamenalo Norsko v meziměsíčním srovnání. Zatímco v květnu vzrostly o 1,7%, v červnu jejich růst dosáhl 7,2%.

- Komerční sdělení -zeny

Mohlo by Vás zajímat

- Reklama -PR článek