- Komerční sdělení -finance
DomůInvesticeRiziko recese v eurozóně roste

Riziko recese v eurozóně roste

Riziko recese v eurozóně roste, protože se zvyšuje pravděpodobnost nedostatku zemního plynu a inflace zůstává na rekordních úrovních. TASR o tom informuje na základě průzkumu mezi předními ekonomy, které oslovila agentura Bloomberg.

Podle expertů se pravděpodobnost hospodářského poklesu euroregionu zvýšila na 45 % z 30 % v předchozím průzkumu a 20 % před ruskou invazí na Ukrajinu koncem února. V případě Německa, jednoho z nejzranitelnějších členů měnového bloku, pokud jde o omezování ruských energetických toků, je větší pravděpodobnost, že se propadne do recese, než možnost, že se jí vyhne.

„Předpokládáme recesi na základě již zavedeného ropného embarga a vlivu vyšších cen vstupů na průmysl,“ řekl Erik-Jan van Harn, stratég z Rabobank. „Německá ekonomika už zpomaluje a trend je jasně klesající.“

Rostoucí životní náklady si vybírají stále větší daň od spotřebitelů i firem a to v době, kdy se stále vzpamatovávají ze dvou let pandemie onemocnění COVID-19. Nižší dodávky plynu z Ruska představují hrozbu pro zimní dodávky energie.

Prognózy inflace byly ve srovnání s předchozím průzkumem zvýšeny, i když se stále očekává, že růst cen se v roce 2024 zpomalí na 2 %, což je cílová úroveň Evropské centrální banky (ECB). Respondenti v průzkumu i nadále předpovídají, že inflace vyvrcholí v aktuálním 3. čtvrtletí.

Close-up view of unrecognizable man counting money. Horizontal composition. Studio shot. Image developed from RAW format.

Očekává se, že ECB do konce roku zvýší svou depozitní sazbu na 0,75 % a příští rok v březnu už bude na úrovni 1,25 %. Dříve se očekávalo, že dosáhne této úrovně až v červnu 2023.

Eurozóna „pravděpodobně vstoupí do mírné recese ve druhé polovině letošního roku, ale to nebude dostatečná brzda poptávky k tomu, aby se inflace vrátila k cíli, čímž by ECB zůstala na cestě postupného zvyšování sazeb,“ řekl James Rossiter ekonom v TD Securities.

- Komerční sdělení -zeny

Mohlo by Vás zajímat

- Reklama -PR článek