- Komerční sdělení -finance
DomůInvesticeCo je staking?

Co je staking?

Abyste lépe porozuměli tomu, co je staking, musíte nejprve pochopit, jak funguje Proof of Stake (PoS). Více o něm se dozvíte v článku o konsenzových algoritmech. Ale ve zkratce, PoS je mechanismus konsensu, který umožňuje blockchainům pracovat energeticky efektivnější „tažení“ při zachování slušného stupně decentralizace (přinejmenším teoreticky).

Jak funguje staking?
Jak již víme, blockchainy Proof of Work spoléhají na těžbu a přidávají do blockchainu nové bloky. Oproti tomu blockchainy Proof of Stake produkují a potvrzují nové bloky prostřednictvím procesu stakingu. Staking se týká validátorů, kteří zamknou své mince, aby mohli být náhodně vybráni protokolem v určitých intervalech, aby vytvořili blok. Účastníci, kteří vkládají větší částky, mají obvykle větší šanci být vybráni jako další blok validátoru.

To umožňuje výrobu bloků bez spoléhání na specializovaný těžební hardware, jako je například ASIC. Zatímco těžba ASIC vyžaduje značné investice do hardwaru, staking vyžaduje přímé investice do samotné kryptoměny. Namísto konkurence v následujícím bloku s výpočetní prací se proto validátoři PoS vybírají na základě počtu mincí, které vkládají. „Stake“ (držení mince) je to, co motivuje ověřovatele k udržování bezpečnosti sítě. Pokud tak neučiní, může být ohrožen celý jejich podíl.

Zatímco každý blockchain Proof of Stake má svou konkrétní vkladovou měnu, některé sítě používají dvouproudý systém, kde jsou odměny vypláceny ve druhém tokenu.

Co je staking?

Na velmi praktické úrovni znamená vklad jen držet prostředky ve vhodné peněžence. To umožňuje v podstatě každému provádět různé síťové funkce výměnou za získávání výhod. Může to také zahrnovat přidání finančních prostředků do staking poolů.

Jak se vypočítávají stakingy?
Každá síť blockchainů může používat jiný způsob výpočtu staking odměn. Některé se upravují po jednotlivých blocích, přičemž se zohledňují různé faktory. Tyto mohou zahrnovat:
• kolik mincí vkládá validátor
• jak dlouho se validátor aktivně snaží
• kolik mincí je spolu vsazeno do sítě
• míra inflace
• jiné faktory

V případě některých dalších sítí se staking odměny vyplácejí jako pevné procento. Tyto odměny se distribuují validátorům jako druh kompenzace za inflaci. Inflace povzbuzuje uživatele, aby utráceli své mince místo toho, aby je drželi, což může zvýšit jejich využití jako kryptoměny. S tímto modelem však mohou validátoři přesně vypočítat, jakou mohou očekávat odměnu za vklad.

Předvídatelný harmonogram odměňování, spíše než pravděpodobná šance na získání blokové odměny, se pro některé může jevit příznivě. A jelikož jde o veřejné informace, mohlo by to motivovat více účastníků, aby se zapojili do stakingu.

Double exposure of cryptocurrency bitcoin theme with aerial view of Singapore city skyline at night. Concept of digital money in global economy.

Co je to cold staking?
Cold staking se týká procesu vkládání do peněženky, která není připojena k internetu. Dá se to udělat pomocí hardwarové peněženky, ale je to možné také pomocí „air-gapped“ softwarové peněženky.

Sítě, které podporují cold staking umožňují uživatelům vkládat a zároveň bezpečně držet své prostředky v režimu offline. Stojí za zmínku, že pokud zúčastněná strana přesune své mince z cold úložiště, přestane dostávat odměny.

Cold staking je užitečný zejména pro velké zúčastněné strany, které chtějí při zabezpečení sítě zajistit maximální ochranu svých finančních prostředků.

- Komerční sdělení -zeny

Mohlo by Vás zajímat

- Reklama -PR článek