- Komerční sdělení -finance
DomůPodnikáníPřed cestou na dovolenou je potřeba vozidlo technicky připravit

Před cestou na dovolenou je potřeba vozidlo technicky připravit

Před cestou na dovolenou autem je třeba jej správně připravit. Doporučuje se například i před cestou ho pořádně umýt. A to navzdory tomu, že se to může zdát zbytečné, jelikož mouchy a jiné nečistoty se na sklo a karoserii přilepí nově. Různé nečistoty se však iv létě dokážou doslova zapéct na podvozku, brzdách, karoserii a spustit rez, upozorňuje odborný garant pro neživotní pojištění společnosti Universal makléřský dům Pavol Michalec.

„Vozidlo také navoskujte. Vosk ochrání auto před sluncem a poškrábáním. Navoskovaná karoserie se také snáze čistí od nečistot, jako je prach, ptačí trus, pyl a podobně,“ pokračuje odborník. Obdobně doporučuje vysát i vnitřek auta, vytřást rohože, odstranit zatvrdlé nečistoty. Použitím ventilace by stará špína během cesty v kabině vířila.

Je třeba zkontrolovat i funkčnost stěračů, v letních bouřích musí být výkonné. Pokud je guma na lištách ztvrdlá a při stírání zůstávají na okně šmouhy, lišty vyměňte, radí odborník. Důležité je zkontrolovat i stav skel, zejména možné praskliny, a správné nastavení zpětných zrcátek. „V servisu si také dejte zkontrolovat všechny provozní kapaliny. V případě potřeby zařiďte jejich výměnu,“ připomíná Michalec.

Pokud majitel auta na jaře neměnil letní pneumatiky, neboť ty zimní už nesplňují svou normu a chtěl je dojet, je vhodné to zvážit. „Zimní pneumatiky v létě zvyšují spotřebu, prodlužují brzdnou dráhu a jsou hlučnější než letní,“ upozorňuje odborník.

Enjoying road trip.Leisure, road trip,people and travel concept -man and woman driving in car.

Zimní pneumatiky mají také mnohem nižší odolnost vůči smyku na mokré silnici, než letní. „Běhoun letních pneumatik má totiž vyšší počet drážek a je konstruován pro lepší odvod vody z pneumatiky,“ podotýká.

Po zimě může být klimatizace v autě nefunkční nebo cítit zatuchlým zápachem. „Dejte ji odborně vyčistit, doplnit kapalinu a případně vyměnit, co je třeba. Vhodné je každoročně vyměnit interiérový filtr a dezinfikovat průduchy soustavy,“ radí Michalec.

Optimální je nastavit klimatizaci na 21 až 23 stupňů Celsia. „Několik minut před samotným ukončením jízdy klimatizaci úplně vypněte, pootevřete okna a zvyšte otáčky ventilátoru, aby došlo k vysušení výparníku a předcházelo se tvorbě zápachu při opětovném zapnutí klimatizace,“ dodal odborník.

- Komerční sdělení -zeny

Mohlo by Vás zajímat

- Reklama -PR článek