- Komerční sdělení -finance
DomůFinanceMaso, monopoly, megafarmy: Americký potravinový systém výrazně podporuje klimatickou krizi

Maso, monopoly, megafarmy: Americký potravinový systém výrazně podporuje klimatickou krizi

Zároveň jsou ale vyjímečně citlivé na klimatické vlivy, od prudce rostoucích teplot a sucha až po intenzivní srážky a záplavy.
Produkce potravin je zaklíněna v boji mezi lidmi a zisky. Stále industrializovanější systém upřednostňuje nízké provozní náklady a vysoké zisky. V USA téměř 40 milionů lidí neví, odkud pochází jejich jídlo, a pracovníci v potravinářství patří k těm nejslaběji placeným v zemi. Zemědělství přispívá k HDP v USA méně než 1 %, ale je zodpovědné za 11 % emisí skleníkových plynů v zemi, znečištěné vodní toky a hektary degradované půdy.
„Spojené státy jsou tak velkým přispěvatelem ke klimatickým změnám a děláme tak žalostně málo, abychom to řešili, zejména v zemědělství,“ cituje Raja Patela, profesora veřejných záležitostí na University of Texas v Austinu, experta na potraviny, The Guardian.

Konzumace masa a životní prostředí
asi 57 liber hovězího masa Průměrný Američan sní za rok necelých 26 kilogramu hovězího masa, což je téměř dvojnásobek průměru jiných zemí s vysokými příjmy. „V každém státě se pěstuje dobytek, takže masný průmysl je v zemi zakořeněný. Hovězí maso je již dlouho ikonickým americkým jídlem. Nikdo se toho nechce vzdát,“ řekla Marion Nestle, bývalá předsedkyně oddělení výživy a potravinových studií na NYU.

Ale hovězí maso je klimatická katastrofa. Chov dobytka vyžaduje obrovské množství půdy – půdy, která by sekvestrovala více CO2 než tráva, která se nespása, a lesy, které se nedělají na pastvu. Ke krmení dobytka je také zapotřebí obrovské množství potravy. Asi 55 % obilí vypěstovaného v USA jde na výkrm krav (a jiných zvířat). Dobytek při žvýkání vyvrhují metan, silný skleníkový plyn oteplující planetu. Živočišný odpad a vyplavování hnojiv znečišťují řeky, degradují se zásoby pitné vody.

Jíst méně masa – především hovězího, ale i vepřového a kuřecího – by uvolnilo pastviny a ornou půdu, odstranilo by utrpení miliard zvířat a zlepšilo by se lidské zdraví obnovením čisté vody a snížením příjmu kalorií a nasycených tuků Američany. Přesto je to nemyslitelná změna.

Maso, monopoly, megafarmy: Americký potravinový systém výrazně podporuje klimatickou krizi

Divoká nadprodukce potravin
USA záměrně produkují obrovský přebytek potravin. Potraviny, které se v zemi pěstují a dovážejí, představují asi 4 000 kalorií denně pro každého dospělého, dítě a kojence. „Není důvod, proč bychom měli pěstovat tolik potravin,“ řekla Nestle. „I tak to není pro nás – je to pro zvířata nebo auta.“
Nejenže se tuny plodin v USA přemění na krmivo pro dobytek, ale ohromující podíl (40 % kukuřice, což představuje velkou většinu úrody v zemi) se používá k výrobě paliva pro auta – navzdory trendu elektromobility. Vláda nařizuje, aby se ethanol, obnovitelné palivo, které se obvykle vyrábí z kukuřice, přimíchával do benzínu, aby se nahradila část fosilních paliv. Cílem je snížit emise paliva, ale když zohledníte ekologický dopad pěstování většího množství kukuřice, aby se uspokojila poptávka po ethanolu, výzkum zjistil, že matematika nepustí. To, že tolik kukuřice jde na výrobu etanolu a ne na nakrmení lidí nebo zvířat, je „šílené“, řekl Patel.

African Family Couple In Shop Buying Groceries Wearing Face Mask Choosing Food Goods Walking With Shopping Cart In Supermarket Store. Customers Buy Essentials During Pandemic. Panorama, Free Space

Produkce bioplynu z kravského metanu je teoreticky lepší než těžba fosilních paliv. Mlékárny však vydělávají na pobídkách k přeměně svých emisí na energii, což zvráceně podporuje rozšiřování průmyslových farem, aby produkovaly více odpadu. Od 30. let minulého století američtí farmáři používají hnojiva, pesticidy a stroje, aby z půdy vytěžili stále více a více, řekl Patel. Tato katastrofa by měla sloužit jako varování, co se stane, když intenzivní zemědělství vyčerpá půdu tak, že nedokáže odolat suchám a bouřím.

Namísto toho se historie opakuje. Jak se klimatická krize zhoršuje, suchá, hurikány a záplavy stále více ohrožují úrodu. Mezitím průmyslové zemědělství nadále pumpuje metan, oxid dusný a oxid uhličitý do atmosféry, přičemž oslabuje půdu, drtí biodiverzitu a vysušuje přírodu. Někteří experti tvrdí, že jde o krátkozraký herní plán, který poškozuje farmáře, kteří dostávají mizerné mzdy za práci v úmorném vedru, vdechování kouře z lesních požárů a pesticidů a zpracovatelů masa pracujících bok po boku i uprostřed virové pandemie.

Maso, monopoly, megafarmy: Americký potravinový systém výrazně podporuje klimatickou krizi

- Komerční sdělení -zeny

Mohlo by Vás zajímat

- Reklama -PR článek