- Komerční sdělení -finance
DomůFinanceCenový strop pro pohonné látky v Maďarsku povede k nedostatku paliv

Cenový strop pro pohonné látky v Maďarsku povede k nedostatku paliv

Cenový strop na pohonné látky v Maďarsku by měl být zrušen, protože „dříve či později povede k nedostatku paliv na trhu“. Řekl to o víkendu šéf maďarské ropné a plynárenské společnosti MOL Zsolt Hernádi. Varoval, že Maďarsko čelí „mimořádně nebezpečné“ situaci, protože strop na ceny paliv zvyšuje spotřebu. TASR o tom informuje na základě zprávy agentury Reuters.

„Vzniká tak otázka, jak dlouho to takhle může ještě fungovat,“ řekl Hernádi v neděli (10. 7.) v rozhovoru pro maďarskou televizi ATV. Společnost MOL, která má v Maďarsku největší síť čerpacích stanic, již dříve vyzvala ke zrušení cenového stropu. Ten maďarská vláda zavedla v listopadu loňského roku, přičemž jej mezitím prodloužila do října.

Koncem června MOL oznámil, že na jeho čerpacích stanicích v Maďarsku bude možné denně nakoupit pouhých 50 litrů benzínu a nafty za regulované ceny. To je polovina v porovnání s původním objemem.

Podle Hernádiho bude většina maďarské rafinerie MOL v srpnu odstavena pro údržbu. Slovenská rafinerie je z tohoto důvodu mimo provoz již nyní, přičemž produkce se obnoví 20. července. Tvorba zásob pohonných hmot tak podle něj pokračuje pomaleji než se plánovalo a firma bude muset požádat vládu o částečné uvolnění paliv ze strategických rezerv.

Pumping gasoline fuel in car at gas station,travel,transportation and holiday concept.

Na otázku agentury Reuters v souvislosti s cenovým stropem na paliva mluvčí maďarské vlády uvedl, že „dlouhotrvající válka (na Ukrajině) a sankce Evropské unie způsobily v Evropě prudký růst cen pohonných hmot“. Jak dodal, bez zastropování by ceny paliv byly téměř dvojnásobně vyšší, než jsou v současnosti a vláda situaci s palivy podle něj pravidelně analyzuje.

- Komerční sdělení -zeny

Mohlo by Vás zajímat

- Reklama -PR článek