- Komerční sdělení -finance
DomůRady a NávodyInvestoři odmítají možnost zpřísnění zákonů o zbraních: Akcie výrobců střelných zbraní po...

Investoři odmítají možnost zpřísnění zákonů o zbraních: Akcie výrobců střelných zbraní po masových střelbách prudce vzrostly

Den poté, co ozbrojený 18letý mladík vstoupil do základní školy Robb v Uvaldu v Texasu a zastřelil 19 dětí a dva učitele, ceny akcií výrobců zbraní vyskočily.
Prošel týden a tržní nárůst akcií výrobců zbraní po poslední masové střelbě neutichá. Ke konci obchodování 31. května 2022 cena akcií výrobce zbraní Sturm Ruger vzrostla o více než 6,6 % oproti 23. květnu, dni před střelbou. V případě Smith & Wesson byl skok ještě výraznější, akcie vzrostly o více než 12 % v porovnání s cenou akcií před hromadným zabíjením v Uvaldu.

Investoři odmítají možnost zpřísnění zákonů o zbraních: Akcie výrobců střelných zbraní po masových střelbách prudce vzrostly

Ale tento vztah, masová střelba následovaná prudkým nárůstem akcií zbrojařského průmyslu, neplatil vždy. Vědci studovali vliv 93 hromadných přestřelek na cenu akcií veřejně kótovaných firem v letech 2009 až 2013. Zjistili, že na rozdíl od toho, co se děje nyní, následoval pokles ceny akcií Smith & Wesson a Sturm Ruger, dvou společností zabývajících se zbraněmi, které jsou stále veřejně kótované v USA.

Proč se to tedy změnilo? Odpověď může spočívat v tom, jak se za poslední desetiletí zmenšily naděje na legislativu ohledně přísnějších omezení prodeje zbraní. Zdá se, že investoři se již při hodnocení dlouhodobé životaschopnosti výrobců zbraní v důsledku masové střelby tolik neobávají šancí na zpřísnění regulace střelných zbraní.

Vědci se podívali na faktory, které ovlivňují ocenění takových akcií po hromadných přestřelkách. Nejprve je to rostoucí poptávka po zbraních. Výzkum ukázal, že prodej zbraní stoupl po přestřelce, kdy se Američané „vyzbrojili“, a to z důvodu vnímaného zájmu o svou bezpečnost a strachu z přísnějších omezení. Myšlenkový pochod je jednoduchý: „Raději si koupím střelné zbraně, dokud ještě můžu, dokud mi to legislativa neztíží.“ Tato zvýšená poptávka by sám o sobě podnítila tržní cenu výrobců zbraní a střeliva poskytnutím neočekávaných finančních prostředků.

Pak je zde protifaktor: Jakékoliv řeči o přísnějších pravidlech prodeje zbraní ohrožují dlouhodobou životaschopnost společností omezením budoucích peněžních toků. Obchodním modelem výrobců zbraní je přece prodávat stále větší množství střelných zbraní veřejnosti. Jakýkoli zákaz nebo omezení toho, jaké typy zbraní si můžete koupit nebo dokonce kdo si může koupit střelnou zbraň, by omezily jejich schopnost zvyšovat zisky.

V období, na které se vědci podívali, se zdálo, že investoři se více opírají o tento strach z budoucí legislativy, než je vidět na sníženém ocenění veřejně kótovaných střelných společností po masových střelbách. Výzkum ukázal, že masové střelby v letech 2009 až 2013 vedly k dopadům na akce střelných zbraní na období dvou, pěti a deseti dnů. To znamená, že po masové střelbě by v tomto období následoval kumulativní abnormální pokles ceny akcií. Pokuta se vyšplhala na přibližně 1,25 % během pěti dnů.

Zajímavé je, že i v průběhu let, na které se odborníci podívali, se věci začaly měnit. Negativní odezva akciového trhu na masové přestřelky se v pozdějších letech studie zmenšila, což naznačuje, že investoři nepociťovali hrozbu jakýchkoli regulačních opatření tak intenzivně.

Investoři odmítají možnost zpřísnění zákonů o zbraních: Akcie výrobců střelných zbraní po masových střelbách prudce vzrostly

Nečinnost týkající se kontroly zbraní na federální úrovni a uvolnění předpisů mezi některými státy v letech od studie vědců zdánlivě vedla k opětovnému vyvážení dvou hlavních faktorů, které jsou ve hře. Přestože poptávka po prodeji zbraní po masových střelbách stále stoupá, strach z možných regulací prodeje zbraní zdánlivě pominul.

black pistol and cartridges on a black wooden table

Prudký nárůst ceny akcií Smith & Wesson a Sturm Ruger po střelbě ve škole v Uvaldu poskytuje silný korelační důkaz, že akcie výrobců střelných zbraní nyní po takových událostech rostou. Podobný efekt byl pozorován po masové střelbě v roce 2018 na střední škole Marjory Stoneman Douglas v Parklandu na Floridě. Ale vědci poukázali na jeden problém. Jednou z nejděsivějších věcí je, že statistický model, který použili ve svém výzkumu, už nefunguje. Důvod je jednoduchý, v USA je prostě příliš mnoho masových střeleb. Vyskytují se s takovou frekvencí, že již odborníci nemohou implementovat tento druh analýzy zkoumající vliv izolovaných incidentů a vliv akciového trhu na společnosti zabývající se zbraněmi. Jak uvádí Gun Violence Archive, za sedm dní po střelbě v Uvaldu došlo v USA k dalším 18 masovým střelbám.

- Komerční sdělení -zeny

Mohlo by Vás zajímat

- Reklama -PR článek