- Komerční sdělení -finance
DomůPodnikáníElon Musk má špatný pocit z ekonomiky, potřebuje v Teslu propouštět

Elon Musk má špatný pocit z ekonomiky, potřebuje v Teslu propouštět

Zpráva odeslaná ve čtvrtek s názvem „pozastavte veškerý nábor na celém světě“ přišla dva dny poté, co miliardář řekl zaměstnancům, aby se vrátili do kanceláří na 8 hodin, nebo dali výpověď.

„Od každého v Tesle se vyžaduje, aby strávil v kanceláři minimálně 40 hodin týdně,“ napsal Musk ve svém úterním e-mailu. „Pokud se nedostavíte, budeme předpokládat, že jste rezignovali.” Muskový požadavek, aby se zaměstnanci vrátili do kanceláře, už čelil odmítnutí v Německu.

Jason Stomel, zakladatel agentury pro technologické talenty Cadre, o návratu do práce řekl: „Myslím, že existuje potenciál, že jde jen o skryté propouštění, což znamená, že se dokážou zbavit lidí, aniž by jim museli skutečně dát výpověď. Musk ví, že jisté procento pracovníků se prostě nevrátí,“ řekl s tím, že by to bylo levnější, protože by nebylo zapotřebí žádné odstupné.

Tesla na konci roku 2021 zaměstnávala spolu a dceřinými společnostmi téměř 100 000 lidí, podle jejího každoročního podávání údajů regulátorovi. Akcie Tesly klesly v pátek v předmarketovém obchodě v USA téměř o 3 % a akcie kótované ve Frankfurtu klesly po zprávě agentury Reuters o 3,6 %. Americké futures na Nasdaq se dostaly do záporu a obchodovaly se o 0,6 % níže.

Musk v posledních týdnech varoval před rizikem recese, ale jeho e-mail s příkazem ke zmrazení náboru a snížení počtu zaměstnanců byl nejpřímějším a nejviditelnějším odkazem svého druhu od šéfa automobilky.

Poptávka po automobilech Tesla a jiných elektrických vozidlech je zatím silná a mnohé z tradičních indikátorů poklesu, včetně zvyšování zásob prodejců a pobídek ve Spojených státech, se nenaplnily. Tesla však měla problémy s obnovením výroby ve své továrně v Šanghaji poté, co koronavirus vynutil nákladné výpadky v závodě.

„Muskův špatný pocit sdílí mnoho lidí,“ řekl Carsten Brzeski, globální šéf makroekonomického výzkumu holandské banky ING. „Nemluvíme však o globální recesi. Očekáváme ochlazení globální ekonomiky ke konci roku. USA se to podaří zvrátit, zatímco Čína a Evropa ne.”

Inflace ve Spojených státech se pohybuje na 40letých maximech a způsobila skok v životních nákladech Američanů, zatímco Federální rezervní systém čelí těžkému úkolu utlumit poptávku natolik, aby omezil inflaci a zároveň nezpůsobil recesi.

Musk, nejbohatší muž světa podle Forbes, v krátkém e-mailu, který agentura Reuters viděla, blíže nespecifikoval důvody svého „super špatného pocitu“ z ekonomického výhledu.

Několik analytiků nedávno snížilo cenové cíle pro Teslu, přičemž předpovídaly pomalejší dodávky v důsledku čínských blokád a ztrátě produkce v její továrně v Šanghaji, která je centrem dodávajícím elektrická vozidla do Číny a na export. Podle zveřejněných informací společnosti a zveřejněných údajů o prodeji v roce 2021, Čína představovala něco více než třetinu globálních dodávek Tesly.

Před Muskovým varováním měla Tesla na LinkedIn asi 5 000 pracovních nabídek od prodeje v Tokiu a inženýrů v její nové berlínské gigafactory až po vědce pro strojní učení v Palo Alto.

Geneva, Switzerland – March 1st, 2016: The visitors (especially journalists and businessmens) are looking on the new Tesla cars on the motor show. In a few days above thousands journalists saw the new electric vehicles from Tesla brand.

Musk v posledních komentářích opakovaně poukázal na riziko recese. Na dálku na konferenci v polovině května v Miami Beach řekl: „Myslím si, že jsme pravděpodobně v recesi a tato recese se ještě zhorší.” Dodal: „Pravděpodobně to bude těžké, nevím, rok, možná 12 až 18 měsíců, tolik je obvykle časový horizont, než dojde k nápravě.”

Koncem května, když se ho uživatel Twitteru zeptal, zda se ekonomika blíží recesi, Musk řekl: „Ano, ale tohle je vlastně dobrá věc. Příliš dlouho pršely peníze na hlupáky. Je třeba, aby došlo k nějakým bankrotům.”

- Komerční sdělení -zeny

Mohlo by Vás zajímat

- Reklama -PR článek