- Komerční sdělení -finance
DomůRady a NávodyZhruba dvě pětiny českých firem se bez plynu neobejdou

Zhruba dvě pětiny českých firem se bez plynu neobejdou

Zastavení dodávek zemního plynu by pro českou ekonomiku znamenalo zásadní problémy. Téměř čtyři z 10 českých firem, které využívají při své činnosti plyn, se bez něj vůbec neobejdou. Poukázal na to index očekávání firem, který pravidelně publikuje ČSOB. Informoval o tom server iDNES.cz.

Při svém podnikání používá plyn celkem 40 % malých i středních firem a podnikatelů. Jeho využití přitom roste s velikostí firmy. U podniků s obratem nad 40 milionů Kč (1,63 milionu eur) již plyn používá 55 % respondentů. Průzkumu se zúčastnilo 400 firem a podnikatelů.

„Z průzkumu vyplývá, že 34 % podniků spoléhajících se na plyn by muselo v případě výpadku současné distribuce urychleně hledat náhradní zdroj dodávek plynu nebo zastavit provoz. Pouze 4 % firem, které se bez plynu neobejdou, mají odpovídající zásoby,“ řekl Pavel Prokop, výkonný ředitel firemního bankovnictví ČSOB.

Další skupiny firem a živnostníků by výpadek plynu podle svých slov zvládly. Zhruba čtvrtina by si se zastavením dodávek poradila menšími úpravami technologií a procesů a 37 % by čekaly velké investice.

Bank teller discussing paperwork with customer at bank counter wearing protective gloves and face mask. Office with acrylic glass partition on desk. Acrylic glass wall – protection against coughs and spitting, protection against viruses.

Velmi vysokou spotřebu plynu mají sklárny, chemické podniky, pekárny a vápenky. Právě ty se případného odstavení dodávek plynu obávají nejvíce. Rychlý přechod na jiné zdroje energie totiž pro tyto firmy není příliš reálný. Například Petr Novosad, jednatel společnosti Sklárna Novosad, pro iDNES.cz řekl, že pokud by chtěli přejít na elektřinu, museli by zcela změnit konstrukce kamen. „Stálo by to několik milionů, ne-li desítek milionů korun,“ dodal Novosad.

- Komerční sdělení -zeny

Mohlo by Vás zajímat

- Reklama -PR článek