- Komerční sdělení -finance
DomůRady a NávodyŠéf polské centrální banky tvrdí, že Německo tlačí Poláky do eurozóny

Šéf polské centrální banky tvrdí, že Německo tlačí Poláky do eurozóny

Guvernér polské centrální banky Adam Glapinski tvrdí, že Německo vyvíjí tlak na Polsko, aby přijalo evropskou jednotnou měnu. Zároveň dodal, že během jeho vedení centrální banky Polsko do eurozóny nevstoupí. TASR o tom informuje na základě zpráv agentur Bloomberg a PAP.

Glapinski, který byl v květnu zvolen na druhé šestileté období ve funkci šéfa Národní banky Polska, dlouhodobě odmítá vstup země do eurozóny. I v pátek (8. 7.) na tiskové konferenci uvedl, že dokud bude on šéfem centrální banky, Poláci euro nepřijmou.

„Je zapotřebí, abychom realizovali vlastní měnovou politiku,“ řekl Glapinski s tím, že to umožní Polsku udržet si ekonomický růst a zaměstnanost. Reagoval tak na kritiku od šéfa největší opoziční strany Donalda Tuska, který v minulých dnech obvinil Glapinského z odpovědnosti za nejvyšší inflaci za poslední čtvrtstoletí a zároveň naznačil, že Glapinski mohl být na druhé funkční období zvolen nezákonně. Podle Glapinského Tusk „klame“ a za útoky vůči němu jsou pravděpodobně lidé, kteří se snaží prosadit, aby se Polsko vzdalo zlotého.

„Jeden z našich sousedů vyvíjí obrovský tlak, aby Poláci přijali euro a pomohli vytvořit evropský superstát,“ prohlásil Glapinski s tím, že „nespokojenost stoupenců druhé cesty, tedy přidání se k německé družině, vyplývá z toho, že jeho opětovným zvolením za šéfa centrální banky se tato možnost na určité období zablokovala“.

Businessman touching icon online banking and icon network connection, online payments, shopping and digital technology business on virtual screen dark blue background

Agentura Bloomberg zároveň uvedla, že podle guvernéra by přijetí eura mohlo Polsku znemožnit nákup nejmodernější vojenské techniky od USA. Proč by euro mělo být v tomto směru problémem, Glapinski nevysvětlil.

- Komerční sdělení -zeny

Mohlo by Vás zajímat

- Reklama -PR článek