Spotřebitelské ceny v Číně zrychlily v červnu tempo růstu výrazněji nad 2 % a meziroční míra inflace dosáhla téměř dvouletého maxima. Pod zrychlení inflace se nejvíce podepsaly ceny potravin, zejména vepřového masa. Uvedl to v sobotu čínský statistický úřad. TASR o tom informuje na základě zpráv agentury AFP a serveru tradingeconomics.
Spotřebitelské ceny v Číně vzrostly v červnu meziročně o 2,5% po 2,1procentním růstu v předchozím měsíci. Růst cen tak mírně překonal očekávání ekonomů, kteří počítali se zrychlením inflace na 2,4 %.
Červnové údaje představují nejvyšší míru inflace v Číně od července 2020. Výrazně ji ovlivnily ceny potravin, které vzrostly o 2,9 %, nejvíce za posledních 21 měsíců. V rámci potravin šly vzhůru obzvláště ceny vepřového masa, které se ke konci června oproti stejnému období loňského roku zvýšily téměř o třetinu.
Tempo růstu však zrychlily i ceny mimo potraviny, přičemž míra inflace v této oblasti dosáhla 2,5 % (v květnu 2,1 %). Vývoj cen mimo potravin ovlivnily zejména náklady na dopravu.

Čínská vláda si letošní cíl v oblasti inflace stanovila na úrovni zhruba 3 %. To je stejná míra inflace, jakou si za cíl stanovila v roce 2021.
V meziměsíčním srovnání spotřebitelské ceny v Číně v červnu stagnovaly. V květnu zaznamenali pokles o 0,2 % a analytici očekávali, že klesnou i v červnu, i když mírněji, o 0,1 %.