Tržby maloobchodu na Slovensku budou v nejbližších měsících růst, okresávat je však bude vysoká inflace. V reakci na aktuálně zveřejněné statistiky, které naznačují zpomalení růstu, to předpokládají ekonomičtí analytici.
„Spotřeba v následujících měsících může postupně začít narážet na své limity. Narušovat ji bude zhoršený spotřebitelský sentiment v důsledku války na Ukrajině, ale především rekordní inflace,“ přiblížil analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák.
Poznamenal, že záporná reálná úroková míra by podle teorie měla vést domácnosti k rozpouštění úspor do spotřeby. Část domácnosti se však nechová vždy úplně racionálně az obav nejednou akumuluje „bezpečnostní“ úspory i v době, kdy je znehodnocuje inflace. Navíc nemalá část domácnosti, zejména nízkopříjmových, nemá žádné nebo jen zanedbatelné úspory a vyšší ceny se tak přímo promítnou i do jejich reálné spotřeby.
„Po vyčerpání finančních polštářů nižší střední a nízkopříjmové skupiny domácnosti tak očekáváme i postupné utlumování spotřeby domácnosti na Slovensku. Protiinflační opatření vlády budou letos výpadky reálných příjmů domácnosti tlumit pravděpodobně jen částečně,“ míní Koršňák.
Analytička 365.bank Jana Glasová očekává, že v následujících měsících budou tržby obchodníků růst, ale tempo jejich růstu bude zpomalovat. „Předpokládáme totiž, že domácnosti budou zmírňovat svoji spotřebu ak nákupům budou přistupovat opatřeně. Bude to mít na svědomí vysoká inflace, která bude během letošního roku ukrajovat nemalou část z našich příjmů,“ zdůraznila.
Připomněla, že výraznému cenovému růstu čelí základní zboží jako potraviny, energie či benzin. „Našinci tedy budou větší část ze svého rodinného rozpočtu vynakládat právě na tyto položky a naopak se budou zřejmě snažit něco ušetřit na ostatních výdajích,“ dodala ekonomka.
Podle analytika České spořitelny Mateja Horňáka průběžná data zatím naznačují, že zvolnění výkonu maloobchodu by mělo pokračovat iv květnu, což může být spojeno is určitým předzásobením v předchozích měsících v očekávání rostoucích cen.

„Současná zvýšená nejistota a proměnlivá situace ovlivňuje i spotřebitelský sentiment s negativnějšími očekáváními do budoucna, zejména ve formě očekávaných nižších úspor či odkládání větších nákupů. Dochází však ik celkovému utlumení reálné spotřeby domácností v důsledku zvýšené inflace. Tyto faktory ovlivňují i celkový ekonomický výkon , kde v letošním roce za současných okolností očekáváme růst ekonomiky na úrovni 2%,“ uzavřel Horňák.
Statistický úřad SR v pátek informoval, že tržby v maloobchodě v dubnu letošního roku pokračovaly v meziročním růstu, ale pomalejším tempem než v prvních třech měsících roku. Růst ve stálých cenách dosáhl 9,5 %. Nominální objemy tržeb byly o téměř 20 % vyšší než před pandemií, v dubnu 2019, reálný růst byl však poznamenán vysokou inflací.