- Komerční sdělení -finance
DomůPodnikáníSlováci jsou nejčastějšími zahraničními vlastníky českých firem

Slováci jsou nejčastějšími zahraničními vlastníky českých firem

Slovenští podnikatelé vlastní v Česku téměř 15.000 společností, jsou tak již třetím rokem nejčastějšími zahraničními vlastníky firem. Předběhli ruské a ukrajinské podnikatele. Vyplývá to z analýzy nadnárodní analytické společnosti Dun & Bradstreet.

„Zatímco například v roce 2017 slovenské firmy vlastnily 12.884 těch českých, dnes je to 14.941,“ přiblížila analytička Dun & Bradstreet Petra Štěpánová. Zároveň dodává, že expanze na český trh je pro Slováky logickým krokem ať už při rozšiřování nebo rozběhu nového podnikání. „Důležitou roli zde hraje společná minulost obou zemí, téměř nulová jazyková bariéra a teritoriální blízkost,“ dodala. Od jara loňského roku do svých portfolií slovenští podnikatelé zařadili dalších 625 subjektů, což je nejvíce za posledních pět let.

Prvenství si Slováci drží poslední tři roky, tedy od roku 2020. V té době poprvé překonali dlouhodobý náskok ukrajinských a ruských společností, počet Slováky ovládaných českých firem se v té době těsně přiblížil hranici 14.000 subjektů. Do top trojice zahraničních vlastníků společností u našich sousedů patří Ukrajinci s 12.554 firmami a Rusové, kteří ovládají 11.708 firem. Patici uzavírají Němci s 8583 společnostmi a Britové, kteří v Česku vlastní 4068 firem.

Business people are analyzing and planning business. Business Strategy Consulting

Teritoriální blízkost a společná minulost platí iv opačném případě. Na Slovensku jsou nejčastějším zahraničním vlastníkem domácích společností právě Češi. Slováci však vlastní v České republice více společností než Češi na Slovensku. „Čeští podnikatelé aktuálně na našem trhu vlastní 13.539 firem. Kapitál, který v našich subjektech vlastní, se však meziročně snížil z 2,8 na 2,6 miliardy eur,“ doplnila Štěpánová.

- Komerční sdělení -zeny

Mohlo by Vás zajímat

- Reklama -PR článek