Svatba nemusí být finančně náročná, skromná varianta může vyjít třeba jen na pár tisícovek. Avšak statistika hovoří jasně. Průměrná svatba v České republice vyjde průměrně na 110 000 Kč. Jestliže toužíte po malé svatbě, mohli byste se vejít i do 50 000. Poradíme vám, jak správně nastavit rozpočet, abyste si svůj den užili, a přesto jste zbytečně neutráceli nesmyslné sumy.
Svatba se musí důkladně naplánovat
I když můžete mít představu o tom, že chcete jen malou svatbu s obědem, vždy byste měli mít přesně naplánované, kolik vás tento den bude stát peněz. Vždy si proto musíte nejprve ujasnit, jak by měl váš svatební den vypadat. Od toho se bude následně odvíjet výsledná částka.
- Kde se budete brát?Základní otázka, na kterou nemusí být jednoduché odpovědět. Neboť i toto rozhodnutí je značně o penězích. Zatímco obřad v úřední den na úřadě v místě bydliště je obvykle zdarma, za jiné datum nebo prostory si budete muset připlatit. Platí to i v případě církevní svatby. Ta by sice mohla být zdarma, ale bývá dobrým zvykem věnovat finanční dar farnosti, kde se obřad koná. Nejvíce peněz zaplatíte v případě, že se rozhodnete pro svatbu na zámku či na některém z hradů. Zde to mohou být tisíce až desetitisíce jen za pronájem.Jestliže se na svou svatbu budete dívat i z jiného pohledu, než je ten finanční, na jakou svatbu chcete vzpomínat? Zahradní romantika, městská tuctovka, luxusní hotel nebo oblíbený zámek? Jestli toužíte po nějaké inspiraci, zavzpomínejte na svatby, na kterých jste kdy byli. Kde se vám nejvíce líbilo? Případně jaké svatební fotky vás zaujaly na internetu? Zaměřte se i na drobné detaily, jde přeci jen o váš den.
- V čem se budete brát?Bez slavnostního oděvu to pochopitelně nepůjde. Nemusíte se ale držet tradice a vdávat se v bílé nebo se ženit v klasickém obleku. Můžete klidně sáhnout po neotřelém kostýmku, rozevlátých šatech či pánských pumkách. I oblečení se bude řídit vaším osobitým vkusem, není třeba hledět na tradice.Přesto počítejte s tím, že vás oblečení na svatbu něco stát bude. Za půjčení nebo koupi klasických svatebních šatů můžete vydat průměrně 5 000 až třeba 80 000 korun. Pánský oblek pak vyjde zhruba na 2 000 až 50 000 korun. Alternativou je nákup šatů či obleku v outletu, přes internet nebo na bazaru.
- Snubní prstýnky nesmí chybětNěkdo touží po zlatě, jiný zase raději chirurgickou ocel, karbon či drahé kameny. Ale i na prstenech se dá hodně ušetřit. Levnější prsteny můžete sehnat právě z chirurgické oceli nebo si pořídit nějaké alternativní, například dřevěné. Nebo si můžete nechat prstýnky vyrobit na zakázku. A nemusí být ani drahé.Pokud vám příliš nezáleží na materiálu, můžete si nechat vyrobit opravdu levné snubní prstýnky. I když na pováženou je pak jejich životnost. Nicméně průměrná cena, se kterou byste měli počítat, je 5 000 až 30 000 za dva snubní prsteny.
- Co budete jíst a pít?Výdaje za jídlo a pití jsou taktéž značně variabilní. Průměrně lze říci, že se náklady mohou pohybovat někde mezi 1 000 a 10 000 Kč.Chcete klasické svatební menu? Nebo uděláte jen raut, případně grilování na zahradě? Budete podávat i tvrdý alkohol nebo zůstanete jen u piva a vína? S tvrdým alkoholem se náklady značně zvýší.A tušíte vůbec, jaké stravovací zvyky mají vaši hosté? Někdo může být alergický na lepek, jiný je zase vegan, další může být alergik na mléčné produkty. Měli byste mít proto připravené různé varianty jídel, abyste pohostili každého. Případně se předem svých hostů zeptejte na jejich stravovací zvyky a budete mít jasno.Do celkové ceny nezapomeňte připočítat také svatební dort a zákusky. Průměrně může jít o částku 2 000 až 5 000 KčKč.
- Další náklady na svatbuMezi další náklady na svatební den je nutné započítat i svatební oznámení. Jeho výroba a tisk vás mohou vyjít zhruba na 5 000 až 10 000 Kč. Svatební výzdoba pro den D, včetně květinové výzdoby, bude stát 2 000 až 20 000.Chcete-li mít na svatbě hudbu, bude nejlevnější variantou svatební DJ, který si vezme průměrně 5 000. Na kapelu si pak připravte třeba 20 000 Kč.A zapomenout byste neměli ani na fotografa. Nafocení svatebního dne vyjde na 10 000 až 30 000 Kč a v případě, že budete chtít i video, připravte si dalších zhruba 15 000 až 40 000 Kč.Připočítat můžete například i služby kadeřnice či vizážistky. Zde může jít v obou případech o stokoruny nebo i nějakou tu tisícikorunu.

Sestavení svatebního rozpočtu je nutností
Jakmile budete mít představu o tom, jakou svatbu byste rádi, je na čase sestavit rozpočet. To můžete udělat dvěma způsoby.
- U první varianty je nutné nejprve určit cifru, kterou nebudete překračovat. V dalším kroku pak tedy sečtěte všechny položky, za které budete platit. Jestliže bude výsledný součet stejný nebo menší než je vámi stanovená cifra, máte po starostech. V opačném případě budete muset krok po kroku projít sepsaný seznam a pouvažovat nad tím, kde je možné šetřit.
- Druhá varianta je opačná. Tedy nejprve si sepíšete veškeré nákladové položky a následně budete řešit financování. V případě, že vám budou nějaké peníze na svatbu chybět, můžete využít i některých úvěrových produktů u své banky, případně může být výhodná i nebankovní půjčka.
Při sestavování rozpočtu byste měli náklady rozdělit na zbytné a nezbytné. Nezbytné jsou pochopitelně ty, bez kterých se ani ta nejlevnější svatba neobejde. Zbytné je všechno ostatní. Například fotograf, kameraman a živá hudba nebo dekorace jsou položky, na kterých se dá ušetřit poměrně velká částka.
V každém případě byste měli vždy připočítat alespoň desetiprocentní rezervu z výsledné celkové částky. Nejen kvůli případným nepřesnostem, ale i z důvodu inflace. Svatba se většinou plánuje několik měsíců předem a ceny služeb i výrobků tak mohou vzrůst.
Svatební koordinátor udělá vše za vás
Jestliže si chcete svatební den skutečně naplno užít a nechcete se trápit zbytečnými starostmi navíc, můžete využít služeb svatebního koordinátora. Je to člověk, který za vás všechno zařídí a o všechno se postará. Případně se postará jen částečně. Záleží, na čem se mezi sebou dohodnete.
Můžete svatebního koordinátora nechat jen sestavit rozpočet a poprosit ho o některé základní úkony. V takovém případě se budete nejspíš domlouvat na hodinovém honoráři. Jestliže mu dáte více úkolů nebo ho dokonce pověříte se sestavením celé velké svatby, bude vás to stát pochopitelně více.
Lze říci, že průměrně stojí koordinace tříhodinového obřadu minimálně 3 000 Kč. Chystání celé velké svatby od A do Z a její následná koordinace zabere třeba i rok práce a svatební koordinátor si naúčtuje třeba i 100 000 Kč.