- Komerční sdělení -finance
DomůPodnikáníNaši sousedé se ruské ropy vzdávají rychleji, Slovnaft jim konkuruje

Naši sousedé se ruské ropy vzdávají rychleji, Slovnaft jim konkuruje

Rafinerie evropských států již investovaly nebo investují do úprav na zpracování jiných ropných směsí, než těch, které tečou ropovodem Družba, velké prostředky. Logicky proto nechtějí, aby na jejich trh proudily výrobky z ruské ropy, která se navíc aktuálně prodává s výraznou slevou a zhoršuje proto jejich konkurenceschopnost. Rafinerie Slovnaft může zpracovávat i jinou ropu, i když za cenu snížení efektivnosti výroby, uvedl pro TASR energetický odborník Karel Hirman.

\“Šéf společnosti MOL Zsolt Hernádi v interview před přibližně měsícem řekl, že Slovnaft může přepracovat i jiné ropné směsi mimo té, co teče v Družbě, i když to bude znamenat snížení efektivnosti výroby o 30%,\“ upozornil Hirman. Šéf MOL nic neříkal o ochromení výroby či ohrožení provozu pod technické minimum. Hirman upozornil, že embargo na dovoz ruské ropy přijaté Evropskou unií má účinnost až od začátku příštího roku a dohoda byla výsledkem kompromisu a zhodnocení reálné situace na trhu s pohonnými hmotami a rafinerií ve všech 27 zemích EU.

„Zkrátka, Slovnaft se dobývá na trhy, které jeho produkty vyrobené z ruské ropy nechtějí. Ale jak řekl Hernádi, Slovnaft už nyní může používat i jinou ropu,“ zdůraznil Hirman. Zákaz exportu ropných produktů z ruské ropy by podle něj mohl přinést i určitý benefit v podobě snížení jejich ceny pro slovenský trh.

Energetická bezpečnost je ale důležitá nejen pro Slovensko, ale také pro další země EU. Hirman připomněl, že Německo před několika týdny přijalo zákon o zestátnění energetických firem, které svým postupem a nerespektováním zájmů státu a EU ohrožují energetickou bezpečnost. „Na základě toho převzalo kontrolu nad dcerou Gazpromu, která vlastnila i největší zásobníky plynu, ale je od léta loňského roku záměrně nenaplňovala,“ uvedl.

Fill in high-quality engine oil

Embargo na ruskou ropu je přijímáno pro útok Ruska na Ukrajinu, přes kterou jižní větví Družby proudí ropa z Ruska do Slovnaftu. Embargo má výrazně omezit možnosti Ruska dále vést válku proti Ukrajině, ale případně i proti dalším zemím. „Aby se to podařilo, stát musí mít legální páky na prosazení základních bezpečnostních zájmů a ochranu svých občanů i vůči firmám, které takové úsilí svým záměrným jednáním narušují podobně, jak to vidíme v Německu, ale iv jiných zemích EU či USA,“ dodal Hirman.

- Komerční sdělení -zeny

Mohlo by Vás zajímat

- Reklama -PR článek