- Komerční sdělení -finance
DomůPodnikáníČína má problém se svým obrazem, negativní názory ovlivňují její ekonomiku

Čína má problém se svým obrazem, negativní názory ovlivňují její ekonomiku

Čínský prezident Si Ťin-pching v čele přepracovaných oslav 25. výročí návratu Hongkongu na čínskou pevninu řekl, že „skončilo minulé ponižování a znamená to velký krok vpřed k úplnému znovusjednocení Číny“. Vláda pro jistotu varovala aktivisty, aby neprotestovali, a zablokovala účast několika médií. Ve stejné době na druhé straně světa, během summitů G-7 a NATO, západní lídři označují Čínu za rostoucí výzvu, které je třeba čelit.

Toto jsou jen poslední příklady snah Číny formovat a šířit o sobě pozitivní zprávy a pokusy jiných zemí její místo ve světě tyto zprávy negovat. Podle nového průzkumu Pew Research Center je jasné, že v několika částech světa Čína prohrává bitvu narativů. Údaje od více než 20 000 respondentů z 19 vyspělých ekonomik odhalují vysoce kritické názory na celou řadu otázek ohledně Číny, jakož i sdílený názor, že vliv Číny roste. Jelikož napětí mezi Západem a Čínou roste, výsledky průzkumu nabízejí pohled na hloubku rozdělení a na to, co vede k negativním názorům na Čínu.

Temný pohled na Čínu a jejího prezidenta
Pew tento průzkum připravuje od roku 2002. Údaje ukázaly, že vnímání Číny je dnes na historicky negativní úrovni. Kritické názory vzrostly v roce 2020 po vypuknutí pandemie koronaviru a od té doby zůstaly na podobné úrovni. Z 19 zkoumaných zemí byl názor střední části v 68 procentech nepříznivý vůči Číně, přičemž Japonsko má nejnegativnější úroveň 87 procent. USA těsně zaostaly s 82 procenty. Zjistilo se, že evropské země a Jižní Korea mají také značně negativní názory, zatímco Singapur a Malajsie, tedy země blíže k čínské oběžné dráze, měly o něco pozitivnější výhled.

Čína má problém se svým obrazem, negativní názory ovlivňují její ekonomiku

Ve většině zemí tato úroveň nesouhlasu výrazně překročila úroveň před pandemií. Z roku na rok se nejvýrazněji zvýšily negativní názory ve Spojeném království, USA a Řecku. A v 10 zkoumaných zemích včetně USA byla nepřízeň na historickém maximu.

Lepší zprávy pro Čínu přinesly otázky o bilaterálních vztazích. Obecně měli lidé pozitivnější názory na bilaterální vztahy mezi Čínou a jejich vlastními zeměmi, což naznačuje, že tyto vztahy jsou relativně dobře řízené a nabízejí určité důvody k optimismu.

Morning of Lujiazui’s buildings

Průzkum také zjišťoval globální názory na lídr Si Ťin-pchinga, který se připravuje na své třetí funkční období. Zde průzkum odhalil rozdíl v názorech. Když se respondentů ptali na jejich „důvěru v prezidenta, že udělá správnou věc ve světových záležitostech“, západní státy, jakož i Japonsko a Jižní Korea měly velmi negativní až většinou negativní názory, zatímco Malajsie a Singapur si zachovaly mnohem přátelštější pozici. Na nejvyšší úrovni mělo 85 procent lidí ve Švédsku „vůbec žádnou nebo žádnou velkou důvěru“ v Si, zatímco 69 procent Singapurčanů vyjádřilo nějakou až velkou důvěru.

Za nejasný pohled na Siho v západních zemích může částečně za svůj přátelský vztah s Ruskem. Jsi se setkal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem na začátku zimních olympijských her v Pekingu těsně před ruskou invazí na Ukrajinu. Setkání, které vytvořilo partnerství „bez omezení“ mezi oběma zeměmi. Čína pokračovala v naplňování této linie i když byl již Kreml ve válce. Vztah Číny s Ruskem byl zdůrazněn jako hlavní problém v samostatném průzkumu, který Pew zveřejnil v dubnu a zkoumal hlubší názory USA na Čínu.

Čína má problém se svým obrazem, negativní názory ovlivňují její ekonomiku

Co vede k tak kritickým názorům?
Více než kterákoli jiná otázka byla pro dotázané nejvíce znepokojující situace v oblasti lidských práv v Číně. Tyto obavy úzce souvisely s celkově negativními názory na Čínu.

Laura Silverová, vedoucí výzkumnice v Pew, která je spoluautorkou zprávy, pro Grid řekla, že ekonomické otázky byly dříve pro respondenty důležitější, ale lidská práva se v posledních letech vyhrotila jako ostřejší problém. To se shoduje se stále tvrdší represí Číny vůči Ujgurům a jiným menšinám v Sin-ťiangu a se zásahem, který následoval po protestech v Hongkongu v roce 2019.

Pozornost obou stran na porušování lidských práv v Číně v Sin-ťiangu, včetně rozsáhlého nového zákona přijatého minulý týden, zvýšila v americké veřejnosti profil těchto problémů, řekla Silverová. Zejména v USA a jiných západních zemích respondenti uvedli, že řešení otázek lidských práv by mělo být prioritou před budováním hospodářských vztahů s Čínou. To naznačuje, že existuje veřejná podpora pro opatření, jako je nový zákon Xinjiang, který může způsobit ekonomický rozvrat mezi USA a Čínou.

- Komerční sdělení -zeny

Mohlo by Vás zajímat

- Reklama -PR článek