- Komerční sdělení -finance
DomůRady a NávodyNa nahrazení ruské ropy máme 18 měsíců

Na nahrazení ruské ropy máme 18 měsíců

Embargo na dovoz ruské ropy a ropných výrobků bude platit až po osmi měsících od vstoupení sankcí v platnost. Nejprve je přechodné období bez omezení, následně bude platit embargo na dovoz tankery a ještě dalších 10 měsíců bude možné na Slovensku z ropy dopravené potrubím vyrábět pohonné látky a ropné produkty, jakož i je exportovat do České republiky. Po skončení 18 měsíců bude možné ropu dopravenou potrubím využít už jen k výrobě pohonných hmot pro domácí trh. V pátek na to upozornilo Ministerstvo hospodářství (MH) SR.

\“Tříleté přechodné období na neuplatňování sankce na ropu dopravovanou ropovody navrhované Ministerstvem hospodářství SR bohužel nebylo možné prosadit, přičemž schválená verze je ze zbývajících možností pro nás tou nejměkčí. Negociace za Slovensko přímo na summitu vedl premiér Eduard Heger,\“ uvedlo MH.

Declining chart of crude oil barrels, natural gas trading business, demand for oil and gas, crude oil prices, Vector illustration design concept in flat style

Takto nastavené embargo má podle resortu hospodářství za cíl výrazně omezit objem plateb za ruskou ropu a potrestat tak Ruskou federaci za vojenské napadení Ukrajiny. Sankce však současně bude mít přímý vliv nejen na Slovensko, ale i region, ve kterém naše jediná rafinerie Slovnaft působí, a to jak na množství, tak i ceny pohonných hmot.

Slovnaft ve čtvrtek (2. 6.) upozornil, že z technologických důvodů nemůže pro sankce zaručit bezpečnost dodávek motorových paliv v regionu ani na Slovensku. „Vnímáme Slovnaftům prezentované obavy a také to, že negativní dopad vyvolaných omezení je ze všech členských států nejvýraznější právě na Slovensko. V rámci deklarované solidarity proto očekáváme i zvláštní přístup ke zdrojům z REPowerEU. V případě DPH na motorová paliva je nyní prostor pro resort financí , do jehož kompetence tato oblast spadá, aby na úrovni EU otevřel otázku snížení DPH na pohonné látky,“ dodal resort hospodářství.

- Komerční sdělení -zeny

Mohlo by Vás zajímat

- Reklama -PR článek